Starostlivosť o rajčiny nielen na balkóne je pri troche šikovnosti celkom jednoduchá. Čo však ešte robiť aby ste mohli v lete zbierať úrodu? Ako sadiť rajčiny? Ako hnojiť rajčiny? Ako vylamovať rajčiny? To všetko sa dozviete z nasledujúcich riadkov.
Sadenie rajčín do kvetináča
Sadenie rajčín sa líši od odrody k odrode. Pre cherry rajčiny som vybrala podlhovastý kvetináč aký vidíte na obrázku. Rajčiny sadíme 20 cm od seba. Výhodou tejto výsadby je, že sa vzájomne podopierajú listami a držia svoje plody. Nevýhodou, že môžu mať menšie plody, ako keby boli zasadené voľne v pôde.
Pre kríčkové rajčiny je lepšie zvoliť aspoň 20 L kvetináč štvorcového alebo okrúhleho tvaru pre jednu sadenicu, aby mala dostatok miesta pre rast. Rovnaký kvetináč je vhodný aj pre odrody, ktoré tvoria väčšie plody ako napríklad rajčiny býčie srdce.
Hnojenie a polievanie rajčín
Sadenice rajčín hnojím kvapalným hnojivom vhodným pre rajčiny a papriky. Raz za dva týždne rozriedim za vrchnák hnojiva v troch litroch vody. Hnojím ich, až kým sa nevytvoria zelené plody. Rajčiny polievam raz za dva dni. Keď ich nepolejem ja, poleje ich dážď.
Vylamovanie bočných výhonkov rajčín
Všetkým rajčinám vyrastajú aj bočné výhonky. Ja ale chcem, aby sa rastlina sústredila na kvitnutie kvetov a neskôr na vytvorenie plodov. Nie na rast bočných výhonkov. Jedna zo zásad starostlivosti o rajčiny je aj vylamovanie bočných výhonkov.
Pri vylamovaní dávam pozor na to, aby som náhodou neodlomila kvety alebo kvetné puky. Kvety rajčín kvitnú na žlto a vyrastajú tiež zboku ako aj listové výhonky, avšak sú vždy rozoznateľné na prvý pohľad. Ak si nie ste istý, či z boku vyrastá stonka alebo kvetné puky, môžete nechať bočný výhonok trošku povyrásť a odlomiť ho, až keď je jasné, čo z neho bude.
Ak niektorý bočný výhonok neodlomíte, vyrastie z neho stonka, ktorá rastlinu zbytočne vysilí. V prípade, že takto ponecháte 1-2 výhonky nemusí to byť problém. Horšie je, ak by ste takto ponechali všetky.
Okrem vylamovania bočných výhonkov odstrihnem paradajke aj spodné listy, aby sa nedotýkali zeme ako prevenciu pred chorobami.
Tip: Rovnakým spôsobom ako výhonky rajčín sa vylamujú bočné výhonky aj baklažánu, viac nájdete v samostatnom článku o baklažáne.
Vylamovanie bočných výhonkov však nie je vhodné pri všetkých odrodách rajčín. V prípade, ak máte posadené kríčkové rajčiny, nevylamujte ich. Prišli by ste zbytočne o úrodu. Kríčkové odrody rajčín sú často pestované na balkóne, ale nemusí to byť pravidlom.
Aby bola úroda rajčín maximálna, odstrihávam v druhej polovici augusta vrchol rastliny za šiestym až ôsmim súkvetím. Kvety kvitnúce na vrchole rastliny by aj tak nestihli dozrieť počas jesenných mesiacov a rastlina by sa zbytočne vysiľovala. Ak odstrihnem vrchol, rastlina sústredí svoje sily na dozretie všetkých svojich ešte nedozretých plodov.
Opora pre rajčiny
Ako oporu pre rajčiny som vybrala bambusové palice. Jednoducho k nim paradajky priviažem špagátom, aby sa nezlomili, keď zafúka vietor. Okrem bambusových tyčí sa môže použiť akákoľvek iná opora pre rastliny, napríklad oceľové roxory alebo drevené latky.
Opeľovanie rajčín na balkóne
Rajčiny väčšinou opeľuje vietor, v menšej miere môžu aj včely. To je výhodou ak ich chcem rajčiny pestovať na balkóne, kde lieta nedostatok včiel. V prípade, že vietor nefúka, môžem rajčiny opeliť aj sama pomocou potriasania rastliny. Ak rastlinou zatrasiem peľ sa uvoľní a spoľahlivo opelí susedné kvety.
Starostlivosť o rajčiny na balkóne je podobná ako o tie v záhrade. Nie je náročná, stačí dodržať zopár jednoduchých zásad a môžeme sa tešiť z bohatej úrody. Ak sa vám urodilo veľa rajčín ako mne, môžete tiež vyskúšať recept na domáci kečup alebo domáci rajčinový pretlak.