Ako som spomínala v predošlom článku o šaláte, po zbere úrody posadím do rovnakého kvetináča kaleráb. Jedná sa o kvetináč na okno, aký sa používa na muškáty s rozmerom 100 x 20 cm. Budem sadiť kaleráb odrody Gigant. Je to zelený kaleráb s veľkými hlavičkami vhodný na celoročné pestovanie.
Príprava kvetináča na sadenie
Najprv som vyrezala šalátové hlavy a povyberala ich korene, ktoré mohli po zbere ešte ostať v zemi. Následne som pôdu prekyprila motykou. Potom som vzala štuchadlo a vyhĺbila som ním do kvetináča štyri jamky o vzdielené od seba asi 20 – 25 cm. Do jamiek som naliala vodu.
Sadenie kalerábu
Babka mi podarovala kalerábové priesady. Takže som ich nemusela sama predpestovať a čakať kým vyrastú. Do vyhĺbených jamôk som ešte raz zaryla štuchadlom, aby sa trochu zväčšili. A do pripravených miest som strčila priesady. Zahrnula som ich hlinou až po ohyb na stonke. Zem okolo priesady som utlačila. Zároveň som dala pozor na to, aby neboli zahrabané listy a prostriedok rastlinky – srdiečko. Následne som priesady ešte raz poliala.
Starostlivosť o kaleráb
Priesady sú krátko po zasadení zvädnuté. Netreba sa však toho zľaknúť. Stačí ich pri sadení výdatne poliať. Na ďalší deň sa spamätajú a ich lístky už budú stáť rovno. Samozrejme, aby sa kalerábu darilo, nechala som ho rásť na rovnakom slnečnom mieste ako šalát. Polievam ho, keď vyschne hlina v kvetináči. Čo je skoro každý deň, ak neprší.
Po zbere úrody zasadím do kvetináča na zimu cibuľu, ktorá bude môcť jesť skoro na jar.