Vianočný kaktus, po latinsky Schlumbergera truncata pochádza z hôr Južnej Ameriky. Je obľúbenou súčasťou slovenskej vianočnej nálady. Vraví sa, že keď vianočný kaktus začne rozkvitať, vianočné darčeky treba ísť kupovať. Jeho kvitnutie však nie je samozrejmé. Väčšinou mu treba trošku pomôcť. Pozrime sa na to ako.
Kvitnutie vianočného kaktusu
Pre kvitnutie musí mať vianočný kaktus tie správne podmienky. Aby začal nahadzovať puky, treba umiestniť rastlinu do chladu na tienisté miesto. Ideálne je, ak bol od septembra do novembra vyložený na balkóne v polotieni pod inou rastlinou. Studené a vlhké počasie dá kaktusu signál na kvitnutie. Zároveň znížte zálievku a dajte si pozor na nočné mrazy, vianočnému kaktusu škodia.
Ak ste rastlinu na jeseň nevyložili von a nekvitne, nezúfajte. Stále ju môžete umiestniť do studenej chodby na niekoľko týždňov, kým sa jej nevytvoria puky. Dôležité je, aby mala aspoň pol dňa úplnú tmu a aby bolo v miestnosti chladno. Potom ju premiestnite naspäť na pôvodné miesto a už s ňou viac nehýbte.
Niekedy sa stane, že kvetné puky po premiestnení začnú opadávať ešte predtým ako stihne rastlina vykvitnúť. Náchylné sú na to najmä rastliny kúpené v obchode a premiestnené do bytu so suchým vzduchom. Preto listy z času na čas oroste. Najmä ak vianočný kaktus pestujete na parapete nad rádiátorom a bez zvlhčovača vzduchu.
Rozmnožovanie vianočného kaktusu
Rozmnožiť vianočný kaktus môžete najlepšie na jar. Druhá možnosť je rozmnoženie je v čase, keď nekvitne. Stačí odlomiť niekoľko jeho článkov, napríklad tri a zasadiť prvý článok do pôdy.
Starostlivosť o vianočný kaktus
Dôležitá je pravidelná zálievka raz do týždňa, najmä v lete. Táto izbovka by nemala stáť vo vode. Ak je preliata, môžu jej začať hniť korene a bude zle prospievať aj vyzerať.
Vianočný kaktus stačí presadiť raz za niekoľko rokov, ak vidíte, že prerástol kvetináč. Presaďte ho do priepustného substrátu.
Má rád svetlé miesto, nie však priame slnko. Ideálne je ho pestovať na východne orientovanom parapete.
Máte radi izbové rastliny? Prihláste sa na online kurz Domáca džungľa
Sledujte ma na facebooku Balkónovej záhrady. Ak sa vám článok páčil a pomohol vám, zdieľajte ho na vašom profile.